برای دیدن بقیه سوالات به ادامه مطلب مراجع نماییدادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 18:22 | نویسنده : رضا مرادی |
برای نخستین بار در خاورمیانه

سامانه ارسال علائم حیاتی بی سیم در ایران رونمایی شد.

تهران- سامانه ارسال علائم حیاتی در عرصه تجهیزات پزشکی به صورت بی سیم (Wireless)برای نخستین بار در خاورمیانه روز دوشنبه همزمان با افتتاح نمایشگاه ایران هلث 90 در تهران رونمایی شد.

ا
پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی
به گزارش ایرنا، در مراسم رونمایی، مهندس سعیدرضا شاهمرادی مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی و دکتر ابوالفضل باقری مدیر عامل شرکت مادر تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند.

این سامانه توسط پژوهشگران صنایع الکترو اپتیک صاایران طراحی و تولید شده است که در عرصه پزشکی کاربرد بسیاری دارد.

با استفاده از این سامانه که تاکنون دانش فناوری آن تنها در اختیار تعداد معدودی از کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد، می توان علائم حیاتی بیماران بویژه بیماران قلبی را از داخل آمبولانس یا منزل برای پزشک،مراکز درمانی یا بیمارستانها ارسال کرد.

مدیر صنعت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی صنایع الکترو اپتیک صا ایران، طراحی و تولید سامانه ارسال علائم حیاتی بی سیم را جزیی از پروژه سلامت الکترونیک در کشور دانست که محدودیت های زمانی و مکانی را در درمان بیماران از پیش رو بر می دارد.

مصطفی داوری در گفت و گو با ایرنا افزود: طراحی و تولید این سامانه توسط پژوهشگران صنایع الکترواپتیک صاایران گامی در راستای سیاست های سلامت الکترونیک ، تقویت تولید ملی و صرفه جویی ارزی است.

داوری با بیان اینکه کار طراحی این سامانه از حدود پنج سال گذشته آغاز شد،یکی از مهمترین مزیتهای استفاده از این دستگاه را کاهش خطر مرگ بخصوص برای بیماران قلبی برشمرد.

وی توضیح داد:اگر بیماری قبل از رسیدن به مراکز درمانی و بیمارستانها در داخل آمبولانس تحت نظر پزشک باشد و پزشک با دریافت علایم حیاتی وی بتواند به موقع درمان خاصی را تجویز کند خطر مرگ کاهش می یابد.

داوری افزود: این دستاورد مهم علمی،گامی در جهت پاسخگویی به نیاز جامعه پزشکی در زمینه تله مدیسین (Tele mediscin ) و نقطه عطفی در بکارگیری دانش روز مهندسی پزشکی و فناوری اطلاعات در حوزه سلامت کشور است.تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 10:57 | نویسنده : رضا مرادی |

استفاده از فناوری نانو در تشخیص محصولات تقلبی.

تهران - ساخت محصولات تقلبی یک پدیده جهانی است به طوری که بر اساس برآوردها هفت تا 10 درصد کل محصولات به فروش رسیده در سال 2007 به ارزش تقریبی 450 میلیارد دلار تقلبی بوده است.

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اطلاعات , ارتباطات, نوآوری, IT, تحقیقات و فناوری, علمی و آموزشی, تحقیق , آموزش و پرورش, اختراعات , RSS, اکتشافات, پژوهش, شکوفایی, فناوری
به گزارش ایرنا و به نقل از پروژه آبزرویتوری نانو (obsevatory NANO)، اثر دوگانه جهانی شدن و تجارت اینترنتی حضور محصولات تقلبی در بازار را پر رنگ تر کرده است.

محصولات تقلبی در بازارهای جهانی از طریق کانال های غیرقانونی توزیع می شوند اما می توانند به زنجیره عرضه قانونی مواد نیز وارد شوند.

در بسیاری از موارد تشخیص محصولات تقلبی از محصولات اصل بسیار دشوار است. در حال حاضر متقلبان قادرهستند اکثر فناوری های ضد تقلب را در مدت 18 ماه کپی کنند.

این در حالی است که معضل محصولات تقلبی در صنایع محصولات دارویی، قطعات هواپیما، قطعات خودرو و طراحی لباس بارزتر است.

پیشرفت های اخیر در فناوری نانو و نانو مواد تحول بزرگی در تشخیص مواد تقلبی به وجود آورده است اما کاربرد این فناوری ها شاید نیازمند تدوین سیاست های جدید باشد.

این دستور العمل شامل توصیه هایی برای ایجاد بستری از فناوری در کاربردهای ضد تقلب است که به تقاضای روز افزون برای کاهش خطر برای سلامت و امنیت شهروندان در هنگام استفاده از محصولات تقلبی و نیز کاهش درآمد صنایع بر اثر فعالیت های مربوط به تقلب بها می دهد.

*** تعریف تقلب

تقلب شامل تولید هر گونه محصولی است که ظاهرا یک محصول تولید شده به وسیله ی شرکت دیگر را تقلید می کند، به گونه ای که باعث گمراهی مصرف کننده می شود.

تقلب همچنین شامل محصولات ناقض علامت تجاری ترید مارک (Trademark) ، ناقض کپی رایت و همچنین کپی بسته بندی ، برچسب (لیبل ) و یا هر ویژگی بارز دیگر محصول است.

***چالش تقلب

امروزه ساخت محصولات تقلبی یک کسب و کار پرسود با حجم بالا است که سلامت شهروندان را به مخاطره می اندازد و درآمد حاصل از کسب و کار را از بین می برد و علاوه براین به محصولات تولید شده به وسیله ی برندهای معروف آسیب می زند و اعتماد عمومی را کاهش می دهد.

خلافکاران به دلیل وجود عوامل متعددی از جمله مناطق آزاد تجاری، جهانی سازی و زنجیره پیچیده عرضه محصولات ، باعث آسان شدن وارد کردن محصولات تقلبی به کانال های قانونی عرضه محصولات به ویژه در مناطقی که کنترل دقیق وجود ندارد، می شوند.

*** فناوری نانو از بهترین راه ها برای تشخیص کالاهای تقلبی

در حال حاضر با پیشرفت های روز به روز در عرصه فناوری نانو انتظار می رود بتوان از این فناوری در عرصه جلوگیری از کپی کردن و فروش محصولات تقلبی استفاده کرد.

مهمتر از آن استفاده از تکنیک های نوین به میزان قابل ملاحظه ای ضرر مالیات بر درآمد ناشی از اجناس تقلبی را کاهش می دهد و ایمنی و کیفیت زندگی شهروندان را افزایش می دهد.

هولوگرام ها، بسته بندی هایی که دستکاری شدن را مشخص می کنند، برچسب ها ، نشانه ها و لیبل های شناسایی فرکانس رادیویی پرکاربردترین فناوری های مقابله با اجناس تقلبی هستند.

مهمترین محدودیت آنها این است که قابل کپی هستند. فناوری های نوآورانه که از خصلت ذاتی نانو مواد استفاده می کنند تا به محصولات، خصلت منحصر به فرد و پیچیده اثر انگست بدهند، رویکردهای جدید در عرصه فناوری های نوین ایجاد می شود.

***هولوگرافی

هولوگرام هایی که به راحتی شناسایی می شوند و به عنوان مثال لوگوی شرکت سازنده را نشان می دهند و عمدتا به عنوان سطح اول تجهیزات شناسایی محصولات به کار می روند.

هم پوشانی دو بعدی در مقیاس نانو، پلیمرهای نوری و نانو مواد درخشان می توانند به منظور فراهم آوردن ایمنی بیشتر در هولوگرام ها به کار روند.

*** تصدیق سطح لیزری

پرتو لیزر به منظور تشخیص زبری سطح یک ماده به کار برده می شود. پیچیدگی و منحصر به فرد بودن سختی سطح همانند اسکن عنبیه چشم و اثر انگشت است. مزایای این روش این است که سختی سطح در مقیاس نانو، قابل شبیه سازی نیست .

در نتیجه این روش سطح ایمنی بالاتری برای محصولات در مقایسه با روش هولوگرام و چاپ سفید به وجود می آورد.

*** شناسایی فرکانس رادیویی

این روش یک شیوه شناسایی خودکار و یک فناوری ضبط اطلاعات است که اطلاعات ذخیره شده بر روی برچسب از طریق امواج رادیویی به یک گیرنده منتقل می شود و سپس گیرنده اطلاعات را از برچسب می خواند.

پیشرفت های جدید از تغییرات در مقیاس نانو بهره می برند که به صورت طبیعی در هنگام فرایند تولید فرکانس رادیویی به وجود می آیند و برای هر مدار همگرا منحصر به فرد هستند و تایید صحت آنها در هنگام انتقال اطلاعات امکان پذیراست .

این فرایند به نام تابع غیر قابل شبیه سازی فیزیکی شناخته می شود.

*** بارکد نانویی

الگوی پلیمری سه بعدی در ابعاد ده ها نانو متر می تواند بر روی لایه از سیلیکون ایجاد شود تا یک سیستم رمزگذاری سه بعدی همانند بارکد در مقیاس نانو به وجود آورد.

مزایای این روش در مقایسه با بارکدهای قدیمی ، پیچیدگی در تشخیص وجود آنها ، نشانه گذاری مخفی و کپی کردن از آنها است.

این روش می تواند در مورد اسکناس، اوراق امنیتی ، آثار هنری، جواهرات و سنگ های قیمتی نیز به کار رود.

*** برچسب های نانو کامپوزیتی

این برچسب ها بر مبنای الگویی از مواد ساخته شده اند که خواص مغناطیسی یا نوری دارند و قسمتی از لیبل یا برچسب را می سازند .

خواص مغناطیسی یا نوری که در مقیاس نانو وجود دارند به شکل تصادفی در هنگام تولید به وجود می آیند و یک اثر انگشت منحصر به فرد را ایجاد می کنند که در یک بانک اطلاعاتی مرکزی خوانده و ذخیره می شود.

حاصل کار ، هویت امنیتی برای یک محصول خاص است که به شکل بازدارنده ای گران و کپی کردن آن بسیار مشکل است.

استفاده از روش های گفته شده دارای اثرات بسیاری در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی است .

از جمله اثرات اقتصادی این روش ها می توان استفاده از آنها در صنایع دارویی را نام برد . زیرا در حال حاضر صنعت داروسازی بیش از هر صنعت دیگری از تقلب متضرر شده است. مقدار تخمینی ضرر در حدود سالانه 10/5 میلیارد یورو در اروپا است. در حالی که بزرگی بازار فناوری های ضد تقلب 324 میلیون یورو در سال 2009 بوده است که شامل محدوده وسیعی از فناوری ها از بارکد تا شناسایی فرکانس بوده است.

به هر شکل استفاده از فناوری نانو در مقابله با کالاهای تقلبی اثرات اجتماعی نیز برای جامعه در پی دارد .

در سرتاسر جهان، صنایع ضرر زیادی از تقلب متحمل می شوند. اما قربانیان نهایی تقلب، جامعه و مصرف کنندگان هستند.

آنها کالاهای با کیفیت پایین را با قیمت بالاتر دریافت می کنند که در بسیاری از موارد سلامت و امنیت آنها را در معرض خطر قرار می دهد. از این رو بهره مندی از دستاوردهای فناوری نانو در جلوگیری از رشد کالاهای تقلبی در جامعه بسیار موثر است .

***چالش های در پیش رو

هر چند استفاده از دستاوردهای فناوری نانو در تشخیص کالاهای تقلبی بسیار مهم است ولی این امر با چالش هایی نیز روبه رو است که از آن جمله می توان به موانع اقتصادی ، چالش های فناورانه و دیگر موارد اشاره کرد.

الف) موانع اقتصادی

هزینه نهایی در مقایسه با راه حل های موجود و صرفه جویی های احتمالی ناشی از کاربرد سیاست های ضد تقلب پیشرفته تر، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در راه حل های مبتنی بر برچسب زدن ، هزینه هر برچسب عامل بسیار مهمی است ولی هزینه های این برچسب ها ، تعداد محصولاتی را که می توانند از آن به شکل مقرون به صرفه استفاده کنند، محدود می کند.

ب) چالش های فناورانه

با وجود آن که روش های نوین مبتنی بر فناوری نانو می توانند خصوصیات منحصر به فردی به وجود آورند که حتی به وسیله سازنده نیز قابل کپی کردن نیستند، مشکل استفاده سریع و ایمن این ویژگی ها و تبادل اطلاعات میان تولید کننده و مصرف کننده هنوز عمدتا غیر قابل حل باقی مانده است.

صنعت ضد تقلب مملو از ویژگی های پنهان اما عاری از روش های آشکار امکان پذیر و مقرون به صرفه برای تعیین اصالت محصول است.

پ) سلامت و ایمنی

نانو مواد فراوانی در فناوری های ضد تقلب پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند. انتظار می رود این مواد تاثیر ناچیزی بر سلامت مصرف کنندگان نهایی و محیط زیست داشته باشند زیرا این مواد در اغلب موارد با یک ماده زیر لایه به عنوان پلیمر ، فلز یا شیشه ترکیب می شوند.

پس از ترکیب شدن با زیر لایه ، نانو مواد دیگر به گونه ای در محیط آزاد نمی شوند که به انسان یا محیط زیست آسیب بزنند. با این حال اگر چه تعداد نانو موادی که در صنعت ضد تقلب به سر می برند معمولا بسیار کم است اما کنترل نانو ذرات آزاد در هنگام ساخت تجهیزات یا ترکیبات نیازمند فرایندهای مناسب است تا کارگران کمتر در معرض خطر قرار گیرند.

با توجه به گستردگی و فراگیری بالقوه این فناوری های نوین باید در زمینه اثرات محصولات نانویی در چرخه کامل زندگی از تولید گرفته تا استفاده و از بین رفتن ، تحقیقات دقیقی انجام داد.

با این حال بررسی ها نشان دهنده رشد فراوان فعالیت ها در زمینه فناوری های ضد تقلب از سال 2000به بعد است.

در حال حاضر آمریکای شمالی و به طور عمده ایالات متحده آمریکا ، رتبه اول محافظت از حق مالکیت فکری را در اختیار دارد و اتحادیه اروپا با فاصله کمی در مکان دوم قرار دارد.

این در حالی است که انواع مختلف کالاهای تقلبی در سر تا سر جهان از طریق کانال های غیر مجاز همچون تجارت الکترونیک عرضه می شوند و سلامت و ایمنی جامعه را به خطر می اندازند ، درآمد مشاغل را کاهش می دهند ، برندهای تجاری را نامعتبر و اعتماد عمومی را سلب می کنند.

از این رو انتظار می رود پیشرفت های اخیر در فناوری های ضد تقلب که مبتنی بر فناوری نانو هستند، بتوانند جهشی قابل توجه در ممانعت از کپی غیرقانونی مالکیت فکری و محصولات به وجود آورند.

این گزارش خلاصه و برگرفته شده از شماره اردیبهشت ماهنامه فناوری نانو است.تاريخ : دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 22:5 | نویسنده : رضا مرادی |
تاريخ : دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 21:58 | نویسنده : رضا مرادی |

فسیل یک دایناسور هفت تنی کشف شد.

فسیل گونه جدیدی از یک دایناسور هفت تنی در استان شاندونگ در شرق چین کشف شد.


پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از چاینا دیلی، گونه جدیدی از دایناسورها که در شرق چین

کشف شده است، ژوچنگ تیرانوس نام گرفته است و شباهت بسیار زیادی به گونه تیرانوساروس رکس (تی

رکس) دارد.

دیرین شناسان پس از انجام آزمایشات مختلف روی جمجمه و استخوان های آرواره این گونه جدید به یافته های

جدیدی درباره استخوان های آرواره فوقانی دایناسورها دست پیدا کرده اند. تخمین زده می شود که این

دایناسور در حدود 11 متر طول و چهار متر ارتفاع داشته است و دارای وزنی بیش از هفت تن بوده است. هم

اکنون دانشمندان سرگرم انجام آزمایشات بیشتری روی استخوان های فسیل شده این گونه جدید از دایناسور

هستند.

محققان می گویند این گونه از دایناسور ها در دوره کرتاسه یعنی بین 65 تا 99 میلیون سال پیش بر روی کره

زمین می زیسته اند.

شهر ژوچنگ در چین یکی از مناطقی در جهان است که بیشترین تعداد از فسیل و استخوان های دایناسورها را

در خود جای داده است. از 50 سال قبل دست کم 10 گونه دایناسور در این شهر کشف شده است.
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 18:35 | نویسنده : رضا مرادی |
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 18:29 | نویسنده : رضا مرادی |
ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی در قم افتتاح شد

580 قلـم داروی گیاهی در کشور تولید و عرضه می شود.

روز گذشته طی مراسمی با حضور دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسوولان استان قم، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی افتتاح شد.

پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، ستاد استانی توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی روز گذشته طی مراسمی با حضور دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسئولین استان قم در این استان افتتاح شد.

در این مراسم محمد حسین عصاره در سخنانی گفت: افتتاح این ستاد در استان قم بر اساس درخواست استاندار محترم قم از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر ایجاد ستاد استانی توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی و پیگیری های انجام شده در ستاد کشوری صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهداف تشکیل ستادهای فناوری راهبردی گفت: این ستادها با هدف ابجاد هماهنگی، انسجام و تعامل بین علم، فناوری و نوآوری است و ستادها برای تشکیل زنجیره ای کامل از تولید دانش تا مقیاس نیمه صنعتی و تجاری سازی تلاش می کنند.

دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تشریح فعالیت های ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی در حوزه ملی و منطقه ای گفت: امروزه رویکرد جهانی به سمت استفاده از داروهای گیاهی است و حجم تجارت جهانی در این حوزه سالانه در حال افزایش است به طوریکه بر اساس پیش بینی بانک جهانی در سال 2050گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود5000میلیارد دلار خواهد رسید.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دولت نهم و دهم عنایت ویژه ای به این صنعت در کشور شده است به طوریکه صدور مجوز تولید و پروانه ساخت داروهای گیاهی و فراورده های طبیعی در دولت نهم و دهم چند برابر کل این میزان بعد از انقلاب بوده است و در حال حاضر به حدود580 قلم دارو و فرآورده رسیده است.

عصاره افزود: علی رغم تمام این تلاش ها سهم ایران در این عرصه علیرغم رشد فزاینده در سال های اخیر، هنوز با وضع مطلوب و قابل قبولی فاصله دارد.

وی تصریح کرد: ایران از نظر اقلیم جغرافیای گیاهی، کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی است و حدود8000گونه گیاهی در ایران رویش دارد که از نظر تنوع گونه ای 2 برابر قاره اروپاست.

وی گفت: براساس تحقیقات انجام شده در مراکز پژوهشی ایران، تاکنون بیش از2100گونه گیاهی شناسایی شده که دارای خواص دارویی، ادویه ای، عطری، رنگ دهنده، طعم دهنده و غیره بوده که می توانند در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشتی، غذایی، کنترل کننده آفات و بیماریهاو ...تحولی ایجاد نمایند و پیش بینی می شود که این تعداد در سال های آتی از مرز2500 گونه گیاهی تجاوز کند.

عصاره خاطر نشان ساخت: در حال حاضر خواص مهم آنتی بیوتیک، آنتی اکسیدان، ضدسوختگی، کاهش سطح کلسترول و ضد آسم محرز شده و داروهای بسیار مفید و موثری در این خصوص ساخته شده و رضایت مندی خوبی در جامعه بوجود آمده است.

دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضرورت توسعه فعالیت های این ستاد در سطح ملی و استانی را دو چندان دانست.

وی با اشاره به سیاست تمرکز زدایی و عدالت محور دولت خدمتگزار، ایجاد عدالت در توزیع اعتبارات پژوهشی و بهره مندی از ظرفیت های استانی را در توسعه دانش فنی و ترویج کاربرد ذخایر کم نظیر گیاهان دارویی در اقصی نقاط کشور از اهداف اصلی راه اندازی ستادهای استانی فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی عنوان کرد و گفت: تمرکز بر فعالیت های مختلف از جمله توسعه کشت، اهلی کردن، استخراج مواد موثره، ارتباط با صنعت استان، ساماندهی نظام تولید و توزیع و نیز نظارت بر نظام سلامت زیر نظر استاندار محترم انشا ا... در ستادهای استانی انجام می شود و ستاد ملی نیز حمایت های لازم را از برنامه ها به عمل خواهد آورد.

عصاره در تشریح اهم برنامه های پیش بینی شده ستادهای استانی فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی گفت: پیش بینی می شود که ستاد استانی ضمن تهیه سند راهبرد استان، با اقتباس از سند ملی اولویت های استان را مشخص نماید و برنامه ای جامع با تعیین فعالیت ها برای سالهای مختلف برنامه پنجم ارائه کند.

دبیر ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان ساخت: توجه به قابلیت های استان ها مخصوصا با گرایش تولید داروهایی با منشا گیاهی برای مصرف در بیماریهای دام و طیور، ضرورت تغییر در تقویم زارعی استان برای گنجاندن گیاهان دارویی با وجود بیش از241 گونه در استان و نیز توجه به بازاریابی و اخذ درخواست های صنایع دارویی در استان و هماهنگی مواد خام گیاهی این صنایع از ضرورت های برنامه ریزی ستاد استانی است.

وی گفت: لازم است مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، پارک علم و فناوری، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد قم نیز در خصوص توجه به طب سنتی مبتنی ظرفیت های استان بر برنامه ریزی اقدام نمایند و با توجه به توانمندی های موجود در استان در صورت امکان دانشگاه درخصوص تربیت دانشجوی طب سنتی با کمک دانشکده های تاسیس شده در تهران بررسی لازم را به عمل آورد.

دهناد؛ معاون برنامه ریزی استاندار نیز در این جلسه ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل ستاد و تشکر از توجه ملی به این مهم، خاطر نشان کرد: انتظار می رود خرید تضمینی محصولات گیاهی به مانند سایر محصولات راهبردی مورد توجه قرار گیرد و راه اندازی بورس (بازار بورس) می تواند بسیاری از مکانیسم های اقتصادی را در این حوزه فعال کند.

وی گفت: تدوین سند راهبرد استانی، جهت دادن به جوایز صادراتی و نیز ایفای نقش بیشتر بانک ها و نیز نظارت بیشتر دستگاه های مسئول در حوزه سلامت و جلوگیری از برخی فعالیت های غیر مجاز در تولید و توزیع فرآورده گیاهی و طب سنتی باید در اولویت قرار گیرند.

در پایان این مراسم ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی در استان قم رسما افتتاح و آغاز به کار کرد.تاريخ : چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 22:54 | نویسنده : رضا مرادی |
تاريخ : سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 18:14 | نویسنده : رضا مرادی |
رییس گروه صنایع فضایی صاایران:

ماهواره فجر تا پایان شهریورماه امسال پرتاب می شود.

تهران- رییس گروه صنایع فضایی صاایران از پرتاب ماهواره فجر تا پایان شهریور ماه و ماهواره طلوع در بهمن ماه امسال خبر داد.


پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار علمی ایرنا، اصغر ابراهیمی در نشست بررسی برنامه های فضایی کشور و

دستاوردهای فضایی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد : ماهواره فجر به عنوان نخستین ماهواره با

ماموریت مانور مداری در نیمه اول امسال به فضا پرتاب می شود.

وی افزود: این ماهواره از زیر سامانه پیش رانش گاز سرد برای انتقال مداری استفاده می کند و دارای رانشگر

پالس پلاسمایی با رانشگر الکتریکی با ضربه بالا است.

رییس گروه صنایع فضایی صاایران افزود : ماهواره طلوع نیز تا بهمن ماه امسال آماده پرتاب می شود.این

ماهواره از نوع ماهواره سنجش از راه دور است که با وضوح 30 متر تصاویر را به ایستگاه های زمینی ارسال می

کند و در مدار 400 کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: این ماهواره با وزن 100 کیلوگرم از نوع ماهواره سنجش از راه دور است که تا بهمن ماه

امسال توسط پرتابگر سفیر 2A پرتاب می شود. دقت پرتاب این ماهواره زیر سه متر و ارتفاع آنتن آن 12 متر

است.

ابراهیمی یادآور شد : ماهواره فجر به عنوان نخستین ماهواره بومی سنجشی کشور در فضا ثبت خواهد شد و

ماموریت اصلی ماهواره فجر مانور مداری است ضمن آن که ماموریت هایی مربوط به سنجش از راه دور را نیز

انجام خواهد داد.

به گفته وی در حال حاضر تعداد ماهواره های قابل توجهی در فهرست پرتاب قرار دارند .تاريخ : سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 17:55 | نویسنده : رضا مرادی |

! پژوهشگران موفق به ساخت مدار سیناپسی با نانولوله کربنی شدند


اطلاعات , ارتباطات, نوآوری, IT, تحقیقات و فناوری, علمی و آموزشی, تحقیق , آموزش و پرورش, اختراعات , RSS, اکتشافات, پژوهش, شکوفایی, فناوری

پژوهشگران دانشکده مهندسی ویتربی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی از فناوری نانو برای ساخت مغز مصنوعی بهره برده اند. آن ها توانسته اند یک مدار سیناپسی از جنس نانولوله کربنی بسازند که عملکرد آن در آزمایش ها بازتولید درون داد یک نورون - سیناپس، از مصالح پایه ای تشکیل دهنده ساختمان مغز- است.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این تیم که توسط استاد آلیس پارکر(Alice Parker) و استاد چونگوو ژو(Chongwu Zhou) از بخش مهندسی برق Ming Hsieh هدایت می شد، برای حل مشکل پیچیده تقلید عملکرد مغز از رویکرد بین رشته ای ترکیب طراحی مدار با فناوری نانو استفاده کردند.

تیم پژوهشگران ویتربی در مقاله roceedings of the Life Science Systems and Applications Workshop که در آوریل 2011 انتشار یافت، جزییات چگونگی ساخت سیناپس با استفاده از نانولوله کربنی را تشریح کردند. نانولوله های کربنی ساختارهای مولکولی کربنی هستند که بسیار کوچک بوده به گونه ای که قطر آن ها یک میلیون بار کوچکتر از نوک یک مداد است. این نانولوله ها می توانند در مدارهای الکتریکی استفاده شوند تا مانند یک رسانه یا نیمه رسانه فلزی عمل کنند.

پارکر که آغازگر این طرح با بررسی امکان های ساخت یک مغز مصنوعی در سال 2006 بود، گفت: این، یک گام لازم اولیه در فرایند ساخت مغز مصنوعی است. ما می خواستیم به این پزسش پاسخ دهیم که آیا شما می توانید مداری بسازید که همانند یک نورون عمل کند. چگونه می توانیم از این مدارها ساختاری ایجاد کنیم که عملکرد نورون را، و در نهایت عملکرد مغز که 100 میلیارد نورون و 10 هزار سیناپس دارد را تقلید کند.تاريخ : جمعه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 0:40 | نویسنده : رضا مرادی |
گروهی از دانشمندان آماده می شوند؛

آزمایش سفر به مریخ در اسپانیا.

گروهی از دانشمندان آژانس فضایی اروپا در بیابانی در اندلس اسپانیا، با آزمایش شبیه ساز لباس فضانوردی و یک کاوشگر بدون سرنشین، خود را برای سفر به مریخ آماده می کنند.


هوا و فضا, نجوم, IT, RSS, مهندسي هوا و فضا, سازمان هوا و فضا, رشته هوا و فضا, سایت هوا و فضا, اخبار نجوم

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از دیلی میل، فناوری پیشرفته لباس های فضانوردی شامل یک شبیه ساز لباس فضانوردی با نام Aouda X و نمونه آزمایشی یک کاوشگر بدون سرنشین با نام یوروبات است که امید می رود در سفر آینده بشر به مریخ مورد استفاده قرار گیرد. هم اکنون این فناوری در بیابان ریو تینتو واقع در اندلس اسپانیا مورد آزمایش محققان آژانس فضایی اروپا قرار می گیرد.

این تیم تحقیقاتی با سفر به اسپانیا این فرصت را یافتند که فناوری های خود را بر روی خاکی که از نظر ژئولوژیکی و مواد شیمیایی شرایط بسیار نزدیکی به شرایط خاک سیاره سرخ دارند، آزمایش کنند. این بیابان محتوی یک ماده معدنی به نام ژاروسیت است که این ماده در خاک مریخ نیز به میزان فراوان وجود دارد.

سیستم ها و رایانه های پیشرفته ای که در لباس فضانوردی Aouda X به کار رفته، به فضانوردان کمک می کنند تا در برابر شرایط مریخ مقاومت کنند.

یوروبات نیز یک روبات با قدرت برجسته بینایی و 2 بازو است که می توانند به خوبی کار کنند. این روبات می تواند هر کار سخت، خطرناک و ملال آور برای فضانوردان را با دقت بالایی انجام دهد.

بر اساس این گزارش، مریخ نزدیک ترین سیاره به زمین در منظومه شمسی است، با وجود این برای رسیدن به سیاره سرخ انسان باید 56 میلیون کیلومتر را بپیماید. دمای بسیار پایین، پرتوها و اتمسفر خطرناک تنها بخشی از شرایطی است که انسان در سفر به مریخ باید با آن ها مقابله کند.تاريخ : پنجشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 12:29 | نویسنده : رضا مرادی |
با گذشت 50 سال از سفر اولین انسان به فضا،

نخستین سفر انسان به درون آتشفشان.

برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان به اعماق 198 متری محفظه ماگمای یک آتشفشان فرود آیند.


هوا و فضا, نجوم, IT, RSS, مهندسي هوا و فضا, سازمان هوا و فضا, رشته هوا و فضا, سایت هوا و فضا, اخبار نجوم

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از دیلی میل، آتشفشان Thrihnukagigu، معروف به آتشفشان خاموش با فوران خود در 3 هزار سال پیش باعث ایجاد جزیره ای در اقیانوس اطلس شده است که امروزه ایسلند نامیده می شود.

دلیل معروفیت Thrihnukagigu به آتشفشان خفته این است که هر لحظه امکان فوران آن وجود دارد.

با گذشت 50 سال از نخستین سفر انسان به فضا، انسان سرانجام توانست تنها محفظه ماگمای موجود در زمین که برای اکتشاف ایمن است را مشاهده کند.

فریگموند سیگماندسون، محقق آتشفشان دانشگاه ایسلند از این سفر اکتشافی برای فعالیت روی آتشفشان بدنام Eyjafjallajokull استفاده می کند. گروه تحقیقاتی سیگماندسون متشکل از 2 دانشمند و 15 نفر به عنوان پشتیبان که شامل کارشناسان کوهنوردی و گروه فیلمبرداری و عکس برای ثبت اولین سفر انسان به درون یک آتشفشان بود.

دانشمندان با مشاهده نزدیک یک محفظه ماگما قادر بودند اطلاعات با ارزشی در مورد طبیعت درون مخرب ترین و در عین حال مهم ترین نیروها به دست بیاورند. این دانشمندان در حال حاضر در حال مقایسه مشاهدات خود از این آتشفشان با سایر آتشفشان های موجود در این کشور از جمله Eyjafjallajokullهستند که سال قبل فوران کرد.تاريخ : پنجشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 0:3 | نویسنده : رضا مرادی |

تولید مجدد سلول های عصبی آسیب دیده از طریق رایانه.

این تحقیق بسیار پیشرفته می تواند راه را برای تولید مجدد سلول های عصبی که در اثر بیماری یا جراحت آسیب دیده اند، باز کند.


دانش پزشکی, تغذیه و سلامتی, علوم پزشکی‌و بهداشتی, IT, دانستنیها, محیط زیست, RSS, پزشکی, علم پزشکی, علوم پزشکی, دانشگاه پزشکی, دانشگاههای علوم پزشکی, دانشگاه علوم پزشکی

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، گروهی از دانشجویان دانشگاه ویسکونزین در مدیسون به رهبری

مینروی یو و یو هوآنگ توانسته اند پیچک های سلول های عصبی را به نحوی هدایت کنند که در طول لوله های

کوچک ساخته شده از مواد نیمه رسانای سیلیکون و ژرمانیوم رشد کنند.

این گروه به رهبری جاستین ویلیامز، مهندس زیست پزشکی دانشگاه ویسکونزین لوله هایی با اندازه ها و

شکل های مختلف ساختند. این لوله ها آنقدر کوچک هستند که سلول های عصبی بتوانند رشته های خود را

درون آن ها وارد کنند، اما بزرگی آن ها به نحوی نیست که کل سلول بتواند درون آن ها جای بگیرد. این لوله ها

با سلول های عصبی روکش شده و سپس عکس العمل آن ها تحت مشاهده قرار گرفت. سلول های عصبی

به جای اینکه غیرفعال باشند، رشته های خود را درون این لوله ها فرستادند، به نحوی که انگار به دنبال یافتن

مسیری برای رسیدن به چیزی یا جایی هستند. در برخی موارد این رشته ها مسیر لوله ها را به طور دقیق

دنبال کردند که بدین معناست که می توان سلول های عصبی را به شکل ساختارهای مشخصی رشد داد.

مدت هاست پژوهشگران از این موضوع آگاهی دارند که سلول های عصبی ویژگی جستجوگری دارند، اما

مطمئن نیستند که آیا این سلول ها واقعا دنبال چیزی می گردند یا اینکه تنها به صورت تصادفی این کار را انجام

می دهند. حال محققان امیدوارند با رشد دادن سلول های عصبی در یک مسیر از پیش تعریف شده و نصب

ابزارهای استراق سمع برای ضبط پالس های الکتریکی منتشر شده از این سلول ها، بتوانند به این پرسش

پاسخ دهند. این ابزارهای استراق سمع به صورت تئوری می توانند مکالمه میان سلول های عصبی را ضبط

کنند.

در این نوع تحقیقات امید بر این است که بتوان راهی برای اتصال یک رایانه به گروهی از سلول های عصبی پیدا

کرده و ارتباطی را که به نحوی گسیخته شده است، دوباره برقرار کرد. در این جا رایانه شبیه نوعی رله عمل

کرده و به کسانی که به عنوان مثال توانایی راه رفتن خود را به دلیل آسیب وارد شده به ستون فقرات از دست

داده اند، کمک می کند تا دوباره این قابلیت را به دست آورند. در حقیقت این لوله های کوچکی که تولید شده

اند، شبیه غلاف عصبی عمل می کنند که در سلول های عصبی معمولی نقش عایق بیرونی را ایفا می کند.

جزئیات این تحقیق در مقاله ای با عنوان

Semiconductor Nanomembrane Tubes: Three-Dimensional Confinement for Controlled Neurite Outgrowth در مجله ACS Nano منتشر شده است.
تاريخ : سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 10:34 | نویسنده : رضا مرادی |

با ادامه نقص فنی پرتاب شاتل «اندیور» بار دیگر به تعویق افتاد.


پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی
مدیران برنامه ناسا اعلام کردند که این سازمان برای پرتاب مجدد شاتل فضایی «اندیور» به یک هفته زمان دیگر برای انجام تعمیرات نیاز دارد که فرصت آخرین پرتاب این شاتل را تا هشت می (18 اردیبهشت ماه جاری) به تاخیر می اندازد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درپی این اطلاعیه، شش مسافر این کیهان پیما به مقر ناسا در هوستون بازگشتند.

این فضانوردان به سرکردگی مارک کلی، فرمانده این ماموریت تا اواخر روز شنبه امید داشتند که روز دوشنبه پرواز می کنند؛ اما ناسا به محض روشن شدن نیاز بیشتر این شاتل به تعمیرات اساسی در بخش گرم کن آن، پرواز را به تعویق انداخت.

این مشکل مانع پرتاب این شاتل به فضا در روز جمعه شد و این در حالی بود که در آن روز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و خانواده اش نیز در میان جمعیت ناامید حضور داشتند.

آلارد بوتل، سخنگوی ناسا اعلام کرد، کارشناسان فنی قرار است یک جعبه کلید مشکوک را در محفظه موتور تعویض کنند. در صورت انجام این کار، شاتل برای دو روز آزمایش خواهد شد.

به گفته این سخنگو هنوز روز معینی برای پرتاب این شاتل معین نشده اما با توجه به کارهای تعمیری، اندوور احتمالا در اواخر هفته پرواز می کند.

در این میان تنها مساله پیچیده، پرتاب برنامه ریزی شده یک ماهواره نظامی در روز جمعه است. ناسا ابتدا باید به موشک بدون سرنشین «اطلس پنج» اجازه پرتاب داده و سپس بعد از مدتی اندیور را به سوی ایستگاه بین المللی روانه کند.

موشک «اطلس پنج» قرار است در روز شش مه از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شود.

شاتل اندیور قرار است در آخرین سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی شش فضانورد را به همراه یک محموله دو میلیارد دلاری اخترفیزیک برای بررسی ماده تاریک و سایر اسرار کیهان با خود همراه کند.

این ماموریت که STS-134 نام دارد، بیست و پنجمین و آخرین سفر شاتل اندیور به فضا پیش از بازنشستگی و انتقال به موزه کالیفرنیا است.تاريخ : دوشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 22:50 | نویسنده : رضا مرادی |

یک خلبان راننده سریع ترین خودروی جهان شد.

سریع ترین خودروی جهان را قرار است یکی از خلبان های نیروی هوایی انگلستان براند.


پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از بی بی سی، سریع ترین خودروی جهان، که قادر است با

سرعتی بالغ بر هزار و 600 کیلومتر در ساعت حرکت کند، توسط اندی گرین (Andy Green)، یکی از خلبان های

نیروی هوایی انگلستان هدایت شود.

سریع ترین خودروی جهان یا همان سگ شکاری انگلیسی به کمک موتور جتی که روی آن نصب شده، قصد

دارد با ثبت رکورد سرعت بالای هزارو 600 کیلومتر، عنوان سریع ترین وسیله ای که روی زمین حرکت کرده را از

آن خود کند.

پروژه خودروی مافوق صوت (SSC) (Super Sonic Car) از 3 سال پیش آغاز شده و عنوز طراحان این خودرو

اصلاحات آیرودینامیکی را بر روی آن انجام می دهند.

برای این منظور طراحان برای اجرای بهترین طراحی آیرودینامیکی که در آن مرکز آیرودینامیک پشت مرکز گرانش

قرار می گیرد، بدنه آن را با قرار دادن بال های کوچک شبیه دارت ساخته اند. نگه داشتن این خودرو هم با

ترمزهای دیسکی معمولی امکان پذیر نیست.

برای این منظور در سرعت زیر 330 کیلومتر در ساعت از ترمزهای دیسکی مشابه دیسک هایی که در چرخ

هواپیمای اف 14، به کار می رود استفاده می شود، اما برای نگه داشتن خودرو در سرعت های بالاتر از آن، چتر

جهشی به کار گرفته خواهد شد. هم اکنون طراحان سگ شکاری آخرین اصلاحات را بر روی بدنه آن انجام می

دهند تا به زودی شاهد شکستن رکورد سرعت بر روی زمین توسط آن باشند.
تاريخ : جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 11:17 | نویسنده : رضا مرادی |

مورچه ها باز هم شگفتی ساز شدند! تشکیل قایق نجات زنده

توسط مورچه ها در زمان وقوع سیلاب.

پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

هنگامی که یک انسان در معرض غرق شدن در آب قرار می گیرد، سر خود را بالا گرفته و از

دیگران دوری می کند، اما استراتژی مورچه ها برای زنده ماندن با انسان متفاوت است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان آمریکایی دریافته اند

که مورچه ها برای زنده ماندن در میان سیلاب به یکدیگر چسبیده و یک قایق زنده مورچه ای می

سازند.

این استراتژی جالب توجه برای بقا به گروه مورچه های آتشین در آمریکای جنوبی تعلق دارد که

خانه هایشان در منطقه جنگل های بارانی به طور مستمر در معرض سیل قرار دارد.

به محض ورود آب به لانه این مورچه ها، آنها شروع به کار کرده و خانه های خود را تخلیه می

کنند. آنها یک مرتبه همه باهم حرکت کرده و به دنبال یک مکان مرتفع تر می گردند.

اکنون دانشمندان شیوه کار این مورچه ها را به نمایش گذاشته اند.

محققان موسسه فناوری جورجیا پس از جمع آوری گروه های مورچه های آتشی از کنار جاده

های آتلانتا، به انجام آزمایش هایی درباره دفع آب، شناور ماندن بر روی آب و ساختار مهارت و سرعت آنها پرداختند.

در برخی از این آزمایش ها، دانشمندان صدها یا هزاران مورچه را بر روی آب انداخته و با

استفاده از شیوه عکسبرداری زمان گذشت به ثبت کارهایی که این مورچه ها در اقدامات بعدی

خود انجام خواهند داد، پرداختند.

در برخی موارد این مورچه ها تنها پس از گذشت کمتر از دو دقیقه به هم پیوسته و یک قایق

شناور را تشکیل می دادند.

این قایق تاحدی شبیه کلوچه بوده که در آن نیمی از گروه در لایه غوطه ور زیرین قرار می

گرفتند تا سایرین بر روی آنها شناور بمانند.

این جانوران از آرواره و دستان خود برای اتصال به یکدیگر استفاده کرده و یک شکل بافت پارچه

ضدآب را تشکیل دادند.

مورچه هایی که پایه قایق را شکل می دهند معمولا در بالای سطح آب قرار می گیرند. اما در

صورتی که به زیر آب فرو بروند، می توانند با استفاده از بسته های هوای موجود در زیر سطح

زنده بمانند.

آنچه به شگفتی این جریان می افزاید این است که هنگامی محققان این مورچه ها را دانه از

سطح آب جمع می کردند، مورچه های باقی مانده در سطح زیرین برای حفظ ضخامت متوسط

قایق نقل مکان می کردند.

محققان در این آزمایش دریافتند که مورچه های سطح پایینی قادر به درک این موضوع هستند

که چند مورچه از سطح بالایی کم شده است.

برای ساخت چنین قایقی حدود 100 مورچه لازم است و در حیات وحش این قایق می تواند برای

هفته ها یا ماه ها بر روی آب غوطه ور بماند.

به نظر می رسد که مورچه ها در این زمان از آذوقه هایی که از لانه خود بیرون آورده اند

استفاده می کنند.

در طول سفر، ملکه و نوزادش در بالای قایق به صورت ایمن و خشک نگهداری می شوند.

با این حال اگر این فرآیند اتصال در آب کف آلود صورت بگیرد، به دلیل نبود بسته های هوا برای

مورچه های زیرین، تشکیل این ساختار غیرممکن می شود.

مورچه آتشی یا Solenopsis invicta بومی برزیل است اما در سال های اخیر تواسته خود را به

ایالت های جنوبی آمریکا و حتی استرالیا برساند.

نیش این حیوان دردناک بوده و باعث تاول، سردرد وحالت تهوع می شود و حتی می تواند کشنده

باشد.تاريخ : جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 0:3 | نویسنده : رضا مرادی |

درمان بدون عوارض جانبی با استفاده از گیاهان

دارویی.


پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی
امروزه با پیشرفت علم، بشر بیش از پیش به اهمیت گیاهان دارویی پی برده و به این مهم دست یافته که استفاده از گیاهان دارویی نه تنها در درمان بیماری ها موثر است بلکه اثر جنبی هم روی بدن باقی نمی گذارد.

انسان ها از دیرباز از گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرده اند، هرچند در یک برهه زمانی استفاده از ترکیبات شیمیایی به استفاده از گیاهان دارویی ترجیح داده شد اما امروزه با پیشرفت علم، بشر به این واقعیت بزرگ دست یافته که استفاده از گیاهان دارویی برخلاف ترکیبات شیمیایی که عوارض جانبی به همراه دارند، هیچ گونه اثر جنبی بر جای نمی گذارند.


سرویس علمی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با توجه به ماهیت کاری خود که همان مقوله آموزش است، در نظر دارد که با تهیه و تنظیم یک مجموعه گزارش کاربران خود را با گیاهان دارویی منطقه کرمانشاه آشنا سازد که در این راستا و در این نوشتار نخست، پای صحبت های دکتر سید محمد معصومی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه نشسته و در نوشتارهای بعدی نیز با همین استاد برجسته گیاهشناسی به بررسی گیاهان دارویی استان کرمانشاه به صورت تفکیکی خواهد پرداخت.


دکتر معصومی در این گفت وگو در خصوص گیاهان دارویی استان کرمانشاه، اظهار داشت: با توجه به فلور خاص منطقه کرمانشاه انواع مختلف گیاهان دارویی در این خطه دیده می شود.

وی در رابطه با شناخت مردم استان نسبت به گیاهان دارویی، گفت: مردم این خطه از گذشته های دور با طبیعت و گیاهان دارویی سرو کار داشته اند و از این حیث نسبت به استان های دیگر آشنایی بیشتری با این عرصه دارند؛ یکی از مهم ترین علل این امر پوشش گیاهی غنی این خطه است.

این استاد گیاه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه، تصریح کرد: مردم این استان به خوبی گیاهان دارویی را می شناسند و شاید کمتر استانی در کشور وجود داشته باشد که مردمانش اینقدر گیاه شناس باشند و این امر به آن سبب است که گیاهان دارویی را از دیرباز به صورت سنتی مصرف می کرده اند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال گیاهانی همچون آویشن کوهی (ازبوه) ممکن است در سایر مناطق نیز یافت شوند اما چنین کاربردهایی نداشته باشند.

معصومی تاکید کرد: از جمله گیاهان دارویی استان می توان به شیرین بیان، بابونه، بومادران، خارشتر، خاکشیر، مریم گلی، نعناع و آویشن اشاره کرد.

وی درباره گیاهان دارویی مناطق مختلف استان نیز، گفت: با توجه به تنوع اقلیمی این منطقه می توان گفت که در استان کرمانشاه انواع و اقسام گیاهان دارویی و خوراکی وجود دارد؛ به عنوان مثال در ارتفاعات استان گیاهانی همچون آویشن و ازبوه را داریم.

معصومی افزود: با رسیدن به منطقه قصرشیرین که منطقه گرمسیر استان کرمانشاه قلمداد می شود، گیاه اکالیپتوس را داریم که از نظر خواص دارویی دارای اهمیت بسیار خاصی است.

این استاد گیاهشناسی دانشگاه رازی کرمانشاه، سپس گیاهان دارویی را به سه دسته تقسیم کرد و در خصوص دسته اول، گفت: این دسته شامل گیاهان دارویی است که نام آن ها در منابع به عنوان گیاه دارویی به ثبت رسیده است و توسط اهالی منطقه نیز استفاده می شوند.

وی ادامه داد: دسته دوم گیاهان دارویی هستند که اهالی منطقه، آن ها را می شناسند ولی در منابع علمی به خوبی معرفی نشده اند.

معصومی بیان کرد: دسته سوم گیاهان دارویی هستند که نام آن ها در منابع ذکر شده اما اهالی منطقه از آن ها استفاده دارویی نمی کنند.
انتهای پیامتاريخ : چهارشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 19:41 | نویسنده : رضا مرادی |

اولین انسان به مریخ می رود.

شرکت خصوصی SpaceX امیدوار است ظرف 10 تا 20 سال آینده نخستین فضانورد را به مریخ بفرستد.

پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از دیسکاوری، الون موسک از مسئولان شرکت SpaceX معتقد

است تا 3 سال آینده قادر خواهند بود اولین انسان را به کره مریخ بفرستند. در خوشبینانه ترین حالت تا 10

سال و در بدترین حالت تا 20 سال آینده اولین انسان به مریخ خواهد رفت.


SpaceX یکی از دو شرکت خصوصی فضایی در آمریکا است که به منظور کمک به ناسا برای ساخت یک فضاپیما

برای جایگزینی شاتل های فضایی، قراردادی 72 میلیون دلاری با این سازمان امضا کرده است.


این شرکت در سال گذشته آزمایش موفقیت آمیز پرتاب یک کپسول فضایی بدون سرنشین به مدار و بازگشت

آن را به انجام رساند.

برنامه 30 ساله شاتل ناسا تا اواسط سال جاری با آخرین پروازهای شاتل های اندیور و آتلانتیس به پایان

خواهد رسید. با پایان یافتن دوره این شاتل ها، آمریکا امیدوار است که شرکت های خصوصی بتوانند با ساخت

نسل بعدی فضاپیماها برای انتقال فضانوردان به فضا جای خالی آن ها را پر کنند.

چندی پیش شرکت SpaceX از موشک فالکون هوی، قوی ترین موشک دنیا پرده برداشت. اولین پرواز آزمایشی

این موشک در اواخر سال 2012 انجام خواهد گرفت.
تاريخ : دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 19:26 | نویسنده : رضا مرادی |

تصاویر روباتی که خوب کار می کند.

شرکتی سوئیسی به نام ABB روباتی شبه انسانی به نام فریدا را رونمایی کرده است که می تواند نمایانگر نسل جدید روباتهای کارخانه ای باشد و به زودی جایگزین کارگران کارخانه های محصولات الکترونیکی شود.


اطلاعات , ارتباطات, نوآوری, IT, تحقیقات و فناوری, علمی و آموزشی, تحقیق , آموزش و پرورش, اختراعات , RSS, اکتشافات, پژوهش, شکوفایی, فناوری
به گزارش خبرگزاری مهر، فریدا که با هدف استفاده در خط تولید کارخانه ها طراحی و ساخته شده است می تواند از بازوهای شبه انسانی خود برای به دست گرفتن و تغییر دادن اجسام مختلف استفاده کند. این روبات اولین نوع از نسل جدیدی از روباتهای تولیدی است که سبک وزن تر بوده و نسبت به روباتهای قدیمی از ایمنی بالاتری برخوردار بوده و ارزان قیمت تر هستند.
فریدا می تواند به راحتی جایگزین کارگرهای انسانی شود. روباتهای معمولی صنعتی ابعادی بزرگ داشته، گران قیمت هستند و همسان کردن آنها با روند تولید کارخانه ای بسیار دشوار است. برنامه ریزی مجدد این روباتها نیز کاری بسیار دشوار است و نمی توانند به راحتی در کنار انسانها به فعالیت خود ادامه دهند.
در مقابل فریدا سبک وزن و یکپارچه بوده و یک نفر می تواند به راحتی آن را با استفاده از دستگیره ای که در بالای این روبات نصب شده است بلند کرده و حمل کند. همچنین برای هرچه ایمن تر کردن این روبات موتورهای فریدا از قدرت رانشی محدودی برخوردار هستند و لایه ای نرم و ایمن سرتاسر بدن آن را پوشانده است.
بر اساس گزارش گیزمگ، شرکت ABB امیدوار است در آینده بتواند با استفاده از روباتهای فریدا در صنعت الکترونیک سیستمهای خودکارتر، مکانیزه تر و پر سرعت تر را جایگزین خطوط تولید انسانی سازد.تاريخ : دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 0:40 | نویسنده : رضا مرادی |

مولکول جنگنده با سرطان مغز شناسایی شد.

تهران- دانشمندان مولکولی را شناسایی کرده اند که می تواند موجب مرگ سلول های سرطان مغز شود.این یافته می تواند عمر طولانی تری را برای بیماران مبتلا به سرطان مغز به ارمغان آورد.


پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

به گزارش پایگاه اینترنتی دیسکاوری، محققان موسسه زیست پزشکی بلویژ کاتالونیا در اسپانیا این مولکول

جدید را Nutlin-3 نامگذاری کرده اند. به گفته آنها این مولکول پروتئینی به نام p53 فعال می کند که سلول های

سرطانی را می کشند و از بازگشت سرطان مغز glioblastoma multiforme پیشگیری می کند.

با وجود درمانهای کنونی برای متوقف سازی این سرطان رایج و کشنده، همچنین فناوری های ارائه شده در

عرصه جراحی مغز پرتو درمانی و درمانهای بالینی، اغلب بیماران مبتلا به نوع سرطان دو سال پس از تشخیص

این سرطان جان خود را از دست می دهند.

دانشمندان امیدوارند با این کشف جدید درمان سرطان مغز glioblastoma را بهبود بخشند و سالها به عمر

بیماران مبتلا به آن بیفزایند .

محققان می گویند با ارائه درمانهای برپایه مولکول Nutlin-3، امکان آن فراهم می شود که سلولهای سرطانی

دیگر نتوانند پس از پرتو درمانی دوباره عود کنند.تاريخ : شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 22:43 | نویسنده : رضا مرادی |

ساخت نمایشگرهای جدید تمام رنگی با استفاده

 از نقاط کوانتومی

پایگاه خبری سبد نیوز, سبد اخبار دانش و فناوری, RSS, rayaneh, it, امنيت, ایمیل, شبکه, کامپیوتر, وب, اطلاعات, اينترنت, وب سایت, موبایل, مخابرات, نرم افزار, سخت افزار, قیمت, رایانه, فناوری, تكنولوژی, بازی, دانش پزشکی

پژوهشگرانی از کره جنوبی و انگلستان ادعا می کنند که اولین نمایشگر تمام رنگی با صفحه بزرگ را با استفاده از نقاط کوانتومی قرمز، سبز، و آبی ساخته اند. این فناوری می تواند موجب تسریع در گسترش نمایشگرهای تلوزیون رنگی شود که بازه وسیعی از رنگ ها را با اندازه بسیار کوچک و غیرقابل باور پیکسل ادغام می کند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، هردوی این ویژگی ها از خواص ذاتی نقاط کوانتومی نشات می گیرند که علی رغم داشتن قطر چند نانومتری دارای چندین هزار اتم هستند که تشکیل بلورهای نیمه رسانای مرکب می دهند. هنگامی که الکترون های موجود در نقطه کوانتومی با همتاهای باردار مثبت خود، به نام حفره ها، بازترکیب می شوند، می توانند منجر به گسیل باند باریکی از نور شوند.

ساخت یک نمایشگر با استفاده از این نقاط، نیازمند رسوب دهی کنترل شده آنها بر روی یک زیرلایه است. نمایشگرهای تکفام می توانند با فرآیند روکش دهی - چرخشی ساخته شوند که در آن قطره هایی از محلول حاوی نقاط کوانتومی روی زیرلایه ریخته می شود و آنقدر به دور خودش چرخانده می شود تا لایه ای نازکی از این ماده روی آن تشکیل شود. با این حال، این فرآیند برای ساخت نمایشگر تمام رنگی نامناسب است، زیرا موجب مخلوط شدن رنگ های پیکسل های قرمز، سبز، و آبی می شود.

در این کار جدید، گروهی به رهبری تائه- هو کیم از موسسه فناوری پیشرفته سامسونگ در کره جنوبی با روکش دهی چرخشی نقاط قرمز، سبز، و آبی روی زیرلایه های "بخشنده" مجزا، قبل از انتقال نوبت به نوبت آنها به نمایشگر با استفاده از مهر پلاستیکی الگودهی شده، تواستند بر این مشکل غلبه کنند.

برای ساخت یک نمایشگر 4 اینچی، با تعداد پیکسل 320 × 240، یک جفت پلیمر انتقال دهنده- الکترون بر روی یک قطعه شیشه ای روکش داده شده با اکسید قلع ایندیوم، رسوب دهی شد. نقاط قرمز، سبز، و آبی بر روی این ساختار مهر شدند و سپس روکشی از دی اکسید تیتانیوم، که دارای خواص انتقال دهنده – حفره ای خوب است، روی آنها ایجاد شد.

به نوشته سایت ستاد توسعه فناوری های نانو، با افزودن یک آرایه ترانسیستوری لایه نازک امکان اعمال ولتاژهای مختلف به هرکدام از پیکسل های 46 × 96 µm، میسر می شود. افزایش این ولتاژ باعث افزایش روشنایی پیکسل می شود، زیرا الکترون ها وحفره های بیشتری به داخل این نقاط رانده و بازترکیب آنها منجر به گسیل نور بیشتر می شود. با کاهش اندازه پیکسل ها می توان به نمایشگرهایی با وضوح بیشتر رسید.

جزئیات نتایج این تحقیق در مجله ی Nature Photonics منتشر شده است.

انتهای پیامتاريخ : جمعه دوم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 11:20 | نویسنده : رضا مرادی |
توسط متخصصان داخلی؛

دستگاه اندازه گیری PH طراحی و ساخته شد

دستگاه اندازه گیری PH به منظور اندازه گیری غلظت (PH) سیالات و مواد نفتی به دست متخصصان داخلی ساخته شد.


مخابرات, ارتباطات,  مخابرات,  ICT, IT, پهنای باند, جامعه اطلاعاتی, علوم ارتباطات, دنیای کامپیوتر و ارتباطات , وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات , امنيت, زندگی رسانه‌ای, فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات, RSS, اطلاعات, 118, همراه اول

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، دستگاه اندازه گیری PH به دست متخصصان داخلی ساخته و همزمان

با شانزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی رونمایی شد.این دستگاه به منظور اندازه گیری غلظت (PH) سیالات و مواد نفتی بکار می رود. این اولین باری است که

متخصصان داخلی موفق به ساخت چنین دستگاهی شده اند.


این دستگاه از سنسورها، کولر، شیر فشارشکن و رگولاتورها تشکیل شده و در مقایسه با نمونه های خارجی

دارای طول عمر بیشتری است.


دستگاه اندازه گیری PH در پالایشگاه های نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاه ها مورد استفاه قرار می گیرد.
تاريخ : پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 11:56 | نویسنده : رضا مرادی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.